Lázeňská města podají nominaci do UNESCO v lednu 2019

Slavné lázně Evropy odevzdají nominaci na Seznam světového dědictví UNESCO v lednu 2019. O zapsání 11 měst sedmi evropských zemí rozhodne UNESCO zřejmě v létě 2020, řekl Vojtěch Franta, uvolněný zastupitel Karlovarského kraje pro oblast lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO. V Česku se nominace týká Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní.

„My jsme se o rok posunuli a během toho jednoho roku jsme dopilovali nominační dokumentaci, která byla trochu šitá horkou jehlou. Přizvali jsme k celému tomu procesu takzvané kritické přátele – experty na UNESCO, kteří celou nominaci prošli, upravili texty, aby byly pochopitelné a psané čtivou formou,“ řekl Franta. Přeformulována byla i takzvaná mimořádná univerzální hodnota nominovaných statků tak, aby byla nominace dobře vysvětlena a obhájena.

Na setkání podle Franty mimo jiné zazněla společná zodpovědnost měst v případě, že by nominace byla úspěšná. Připomněl vyškrtnutí labského údolí v Drážďanech z prestižního seznamu kvůli kontroverzní stavbě mostu v roce 2009. „Nominace je sériová a mezinárodní. Pokud se v jednom městě bude dít nějaký development, který může být v rozporu s hodnotami UNESCO, ostatní města by o tom měla být informována a mělo by se postupovat tak, aby to neohrozilo celou nominaci,“zdůraznil Franta.

Před odevzdáním nominační dokumentace se všichni starostové setkají v září letošního roku v Praze. Do té doby by měly vzniknout případové studie, jaký vliv mělo zapsání na seznam UNESCO na jiná evropská města.

Kvůli nominaci byla mimo jiné sjednocena a rozšířena památková ochrana v dotčených českých městech. Součástí jejich památkových rezervací je nyní i takzvaná lázeňská kulturní krajina. Kromě trojice českých lázeňských měst jsou v nominaci ještě města Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy.

 Foto: Shutterstock.com

ČTK

Zdroj: https://www.icot.cz/lazenska-mesta-podaji-nominaci-do-unesco-v-lednu-2019/

ekologické praní
výroba saun
nahoru
články sauny