Otužování a saunování dětí

Obecně platí, že cílem otužování je především posílení imunitního systému a zlepšování tělesné zdatnosti. Máme různé typy otužování – vzduchem, vodou a saunováním. Sauna není všemocný lék, ale dokáže organismus připravit na boj s nemocemi. Pravidelné saunování podle lékařů snižuje nemocnost dětí i dospělých. Teplo sauny nás nejvíce láká během nepříjemných a studených podzimních či zimních dnů.

Děti by měly mít ze saunování radost a ne strach, proto je třeba začít jen velmi pozvolna, nejprve možná jen dvě-tři minutky a postupně, pokud se to dítěti líbí, tento interval prodlužovat. Malé děti může v sauně vyplašit vysoká teplota, uzavřený prostor, nahota, horký vzduch, který ho pálí v nose - to vše může dítě vylekat, proto ho ujistěte, že kdykoli můžete ze sauny odejít. Při prvních návštěvách můžete nechat i pootevřené dveře, aby dítě vědělo, že může vyjít ven, pokud mu tam nebude příjemně. S dítětem si můžeme v sauně povídat, hrát, číst si knížku, pozorovat přesýpací hodiny, hrát si s vodou ve kbelíku, kreslit si na záda a jiné. Malé děti by měly rodiči sedět na kolenou, sníží se tak přijímání tepla a předchází se přehřátí dětského organismu. Malé dítě zůstává v sauně vždy jen v doprovodu dospělé osoby.

Největší světoví propagátoři saunování, Finové, berou děti do "dřevěného tepla" už pár dní po narození. Čeští experti doporučují začít nejdříve ve třech měsících, ale s kratší dobou pobytu i nižšími teplotami. Od tří let si děti saunu mohou užít naplno. Nejvhodnější doba k saunování, pokud dítě navštěvuje MŠ je v dopoledních hodinách mezi 9 až 11 hodinou a to nejlépe po krátké vycházce či nenáročné pohyblivé aktivitě. Po sauně následuje oběd a odpolední odpočinek. Pro děti starší je vhodná doba odpolední, nejpozději do 18 hod. Po saunování má následovat večeře a spánek.

Důležité rady:

  1. Do sauny by měli chodit jen děti zcela zdravé. Po nemoci bychom měli udělat pauzu aspoň dva týdny.
  2. Čím menší, tím kratší dobu: batolata by v sauně měla strávit maximálně tři minuty, u větších dětí nemá doba pobytu přesáhnout pět minut. Malým dětem byste navíc měli dopřát jen jedno prohřátí.
  3. V sauně je nejtepleji nahoře, kde teplota dosahuje asi 90 °C, Pro děti je vhodná teplota okolo 65 °C což bývá ve výšce 90 cm nad podlahou.
  4. Děti by se měly ochlazovat vlažnou, nikoliv ledovou vodou. Ideální je sprchování, při němž však vynecháte hlavu.

Otužování má ale kromě zvyšování odolnosti proti infekcím i další příznivé dopady na zdraví:

• stimuluje látkovou výměnu
• celkově aktivizuje
• navozuje příjemnou duševní pohodu
• zvyšuje chuť k jídlu

Měli bychom si uvědomit, že své děti bychom neměli nechat zchoulostivět. Proto nepřetápíme místnosti, umožníme dítěti dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, neoblékáme je zbytečně moc.

 

Zdroj: http://www.maminka.cz/clanek/otuzovat-se-mohou-i-miminka-posilite-jejich-imunitu-i-chut-k-jidlu

40_o_1_ot.jpg
ekologické praní
výroba saun
nahoru
články sauny